
ZOBACZ
KONTAKT
tel. 501 023 195
Staffa 8 m 81, Warszawa 01-891
Pamiętam, jak przeczytałam w jednym z poradników dla rodziców pracujących zdalnie, że wystarczy wytłumaczyć dziecku, że mama albo tata nie bawią się na komputerze, a wykonują ważne zadania i poprosić o to, żeby bawiło się po cichu. Dobre sobie! Chyba autor tej porady nie próbował pracy zdalnej z dzieckiem na kwarantannie. Niestety to ciągle aktualny temat i wciąż powraca problem: jak zadbać o dziecko podczas izolacji. Dlatego przygotowałam zestaw porad, dzięki którym i dziecku, i Tobie łatwiej będzie przetrwać ten trudny okres zamknięcia w domu.
Szczęśliwi ci, którzy mogą sobie pozwolić na wolne w pracy z powodu kwarantanny. Wtedy jest szansa na spędzenie czasu na kreatywnych zabawach, wspólny relaks, uczenie się nowych rzeczy. A co jeśli trzeba zadbać o dziecko na kwarantannie, a jednocześnie wykonywać zawodowe obowiązki? Wiem, że to nie jest łatwe, dlatego właśnie piszę dla Ciebie ten poradnik.
Najważniejsze w czasie kwarantanny jest troska o zdrowie tak fizyczne, jak psychiczne. Przebywanie w tych samych czterech ścianach, brak kontaktu z rówieśnikami, a do tego stres wywołany chorobą, to wszystko jest przytłaczające. Postaraj się więc uzbroić w jeszcze większe niż zwykle pokłady empatii i cierpliwości. Przyda Ci się też sporo kreatywności, do wymyślania form spędzania czasu. Dziecko na kwarantannie potrzebuje bowiem przestrzeni do wytracenia energii, którą zwykle pożytkuje na zabawy z rówieśnikami czy zajęcia szkolne.
Pokażę Ci kilka sprawdzonych przeze mnie sposobów na to, jak uniknąć nudy na kwarantannie i oderwać dziecko od komputera. Pierwszym z nich jest posiłkowanie się kreatywnymi zabawkami, które są zaprojektowane tak, żeby angażowały dziecko, a jednocześnie nie dostarczały zbyt wielu bodźców. Byłoby dobrze, gdyby zabawę rozciągnąć na kilka godzin i uczynić z niej projekt, misję albo zawody. Najlepszym na świecie zabójcą nudy są puzzle. Układanie setek elementów to idealny pomysł na to, jak zaangażować dziecko na kwarantannie w coś ciekawego.
Co jeśli puzzle się znudzą? Zaproponuj dziecku, że weźmiesz z nim udział w zawodach na najdłuższą bransoletkę z koralików. Wystarczy sznureczek i pudełko koralików, które będziecie nawijać, tworząc ozdobę. Wygrywa ten, komu uda się zrobić najdłuższą bransoletkę na przykład do czasu obiadu. Ten pomysł ma jeszcze jeden plus: jego realizacja wymaga precyzji i skupienia, więc w domu panuje cisza. Alternatywą dla bransoletek, bardziej atrakcyjną dla chłopców, może być budowanie wieży z drewnianych klocków. Komu uda się zbudować wyższą?
Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Zabawy możecie przenieść również do kuchni czy łazienki. Na przykład organizując sobie wieczór dbania o urodę: nakładanie na twarz własnoręcznie zrobionych maseczek, odżywianie włosów i nawilżanie dłoni – taki plan na pewno przypadnie do gustu dziewczynkom. A co powiecie na wspólne pieczenie ciasteczek? Takie łączenie przyjemnego z pożytecznym ma całe mnóstwo plusów: oswajasz dziecko na kwarantannie z obowiązkami domowymi, budujecie relację ze sobą, spędzacie czas wspólnie, a na koniec wszyscy mają satysfakcję, widząc, jak dobrze im poszło.
Sama jestem mamą trzech chłopców, więc wiem, że czasem nawet najbardziej kreatywne sposoby na zabawy z dzieckiem na kwarantannie po prostu ustępują miejsca grom komputerowym. Co zrobić, żeby dziecko nie spędzało całych dni wpatrzone w ekran? Spróbuj wykazać się sprytem. Najpierw postaraj się zrozumieć, co jest tak interesujące i przyjemne w grach komputerowych, że dziecko nie może się od nich oderwać. A potem dostarcz mu dokładnie to samo w innej formie. Na pewno w jakimś stopniu chodzi o tę wielość bodźców, możliwość zanurzenia się bez reszty w wirtualnym świecie, rywalizację, emocje. Da się zastąpić te doznania? Nie będzie łatwo, ale spróbujmy.
Zacznij od tego, żeby już od rana pożytkować energię dziecka. Zaproponuj mu na przykład kilkanaście minut wspólnej gimnastyki. Dziecko na kwarantannie potrzebuje ruchu i dotlenienia organizmu, a to świetny sposób na zaspokojenie tych potrzeb. Później zaplanujcie razem Waszą niezwykłą, domową przygodę, na przykład: zorganizujcie piknik w salonie i przygotujcie go razem. Umówcie się, że na czas kwarantanny w największym pokoju rozbijecie namiot. To świetna zabawa, a przy okazji możecie się poczuć jak na biwaku: pić w środku herbatę z termosu, czytać książki, grać w planszówki. Bawcie się tym pomysłem!
Jeśli żadne sposoby nie działają i dziecko na kwarantannie upiera się przy komputerze, wybierzcie przynajmniej lepszą formę spędzania czasu online. Możecie przecież zwiedzać wszystkie zakątki świata za pomocą Google Earth albo odwiedzać muzea przez internet. Znów: łączysz w ten sposób przyjemne z pożytecznym.
Jak zadbać o dziecko na kwarantannie, nie troszcząc się jednocześnie o własną kondycję? To niemożliwe. Pamiętaj, że dzieci potrzebują przede wszystkim szczęśliwych, radosnych rodziców, którzy samą swoją obecnością dają poczucie bezpieczeństwa. Dlatego pamiętaj też o kilku podstawowych zasadach dbania o komfort psychiczny:
Siadacie w wygodnej pozycji. Zamknijcie oczy i skupcie się na oddechu. Biorąc wdech liczcie do myślach do 4, a na 4 – wydech. I znów: wdech, licząc do 4, a na 4 – wydech. Całe ćwiczenie powtórz 4 razy. Możecie też liczyć do innej cyfry. Zaproponuj na przykład, żeby dziecko próbowało brać wdech, jak najdłużej i starało się doliczyć do jak największej liczby. A potem znów długi, spokojny wydech.