
ZOBACZ
KONTAKT
tel. 501 023 195
Staffa 8 m 81, Warszawa 01-891
Twoja rodzina stoi przed wyzwaniami, z którymi nie za bardzo wiecie, jak sobie poradzić? Chciałabyś podjąć jakieś kroki, ale nie do końca wiesz, czym różni się coach rodzinny od psychologa? Zastanawiasz się w jaki sposób przekonać nastoletnie dziecko do konsultacji u specjalisty? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące coachingu rodzinnego.
Coaching w ostatnich latach zyskał ogromną popularność. Dlaczego? Na swoim przykładzie mogę odpowiedzieć, że jest to bardzo uniwersalne narzędzie, które można zastosować w wielu płaszczyznach naszego życia. Jeśli chcesz zmienić kierunek swojego dotychczasowego życia, potrzebujesz wsparcia w realizacji marzeń i stawaniu się tym, kim chcesz oraz świadomie podążać wybraną drogą, coaching sprawi, że odnajdziesz w sobie właściwą drogę. A jak zatem ma się do tego coaching rodzicielski? Po pierwsze, warto uzmysłowić sobie, że są to naczynia połączone. Jeśli sama nie jesteś spełniona w relacji ze sobą, problemy na polu rodzinnym będą pojawiać się częściej. Coaching rodzicielski powstał po to, by pomóc rodzicom, którzy chcą stać się lepszymi rodzicami i rozwijać się w relacji z dzieckiem. Pomaga na wielu polach, których podstawą jest komunikacja z dzieckiem. Trudno jest jednak to osiągnąć bez zajrzenia w głąb siebie. Zatrzymaj się chwilę w tym miejscu i pomyśl, co sprawiało, że Twoja relacja z rodzicami nie zawsze była dobra. Czy automatycznie sama nie powielasz tych schematów w relacji z własnym dzieckiem? Dlatego też rolą coacha jest zadawanie konkretnych pytań, które naprowadzą daną osobę do tego, co chce osiągnąć i w jaki sposób może się to udać. Bez zaangażowania i chęci zmiany sukces nie będzie możliwy. Dlatego oprócz coachingu rodzicielskiego bardzo pomocnymi narzędziami w stawaniu się coraz lepszymi rodzicami jest także coaching relacji oraz coaching osobisty.
Przede wszystkim warto pamiętać, że coaching skoncentrowany jest na przyszłości, działaniu i gromadzeniu rozwiązań, które rozwiązują konkretny problem. W przeciwieństwie do psychoterapii, nie rozdrapujemy tutaj przeszłości na czynniki pierwsze, ponieważ ważny jest dla nas cel, który chcemy osiągnąć oraz zmiany, które należy wprowadzić w myśleniu. Zadaniem terapeuty jest pomoc w przechodzeniu z dysfunkcji do normy, natomiast w przypadku coachingu jest to kolejny etap – przejście z normy do skuteczności. Osoby, które uczestniczą w konsultacjach z coachem mają w sobie umiejętności, kompetencje czy doświadczenia, przy pomocy których mogą poradzić sobie z trudnościami, z którymi się mierzą. Owszem, te zasoby są często nieuświadomione lub wyparte, ale to właśnie moim zadaniem, czyli coacha, jest by wyciągnąć je na powierzchnię i sprawić, by odpowiednio z nich korzystać, zgodnie z założeniami świadomego rodzicielstwa.
Jako coach rodzinny, stosuję metodę świadomego rodzicielstwa opracowaną przez dr Shefali i rekomendowaną przez Oprah Winfrey. Możesz liczyć na moje wsparcie zarówno Ty, jak i Twoja rodzina. Rodzicom pomagam tworzyć silne relacje z dzieckiem oparte na zaufaniu i bliskości, a nie nakazach i zakazach, które często są schematami bazującymi na wychowaniu nas samych. Natomiast dzieciom i nastolatkom pomagam otworzyć się na nową jakość komunikacji z rodzicem, odkryć ich prawdziwe potrzeby, które wcześniej nie dochodziły do głosu i wydobyć drzemiący w nich potencjał.
Coaching rodzicielski pomoże Ci we wszystkich problemach, które dotyczą komunikacji między Tobą a dzieckiem. Będzie przydatny w sytuacjach, gdy:
Oczywiście to tylko niektóre z sytuacji, nad którymi pochylam się z klientami w trakcie konsultacji, ale mam nadzieję, że da Ci to pewien ogląd i odpowie na pytanie „dla kogo jest coaching rodzinny”.
Jeśli chcesz podążać drogą świadomego rodzicielstwa i dowiedzieć się więcej o tym, czym kieruje się Twoje dziecko w działaniu, aby pomóc mu w pełni wykorzystać jego potencjał, jesteś w dobrym miejscu. To jeden z tych segmentów, w których bardzo często pomagam rodzinom. Jako rodzice bardzo często tworzymy sobie wyidealizowany obraz naszej rodziny, zazwyczaj taki, którego sami nie doświadczyliśmy. Zapominamy jednak, że prawdziwe szczęście rodziny związane jest ze szczęściem poszczególnych jednostek. Często skupiamy się na wyolbrzymianiu niedoskonałości, zamiast szlifować to, co jest w nas najlepsze i dbać odpowiednio o relacje.
Kluczowe jest, by zrozumieć, że każdy z nas rodzi się i rozwija z zestawem swoich indywidualnych słabych i mocnych stron.
Jeśli zdecydujesz się na przejście tej drogi ze mną, pierwszym krokiem w naszej wspólnej pracy będzie wzięcie udziału w teście Ignition. Test w metodologii Ignition, który po uzyskaniu certyfikatu wprowadziłam do Polski, to w skrócie lista Twoich zalet i słabości. Brzmi banalnie? Jednak połączona z omówieniem i strategią rozwoju pozwoli Ci wzbić się na wyżyny swoich możliwości. Poznając swój indywidualny profil, a następnie profile członków rodziny, możemy lepiej zrozumieć skąd biorą się różnice, które napotykamy w domu, zacząć się skuteczniej komunikować i budować lepsze relacje poprzez pozytywne emocje. Zarówno w mojej rodzinie, jak i w domach wielu moich dotychczasowych klientów, test Ignition był początkiem nowej jakości komunikacji i budowania wartościowych relacji opartych na zrozumieniu.
Po pierwsze, zawsze powtarzam, by rodzice spojrzeli na dziecko nie z perspektywy rodzica, który chce coś osiągnąć, a jak na człowieka, którego chcemy jak najlepiej przygotować do samodzielnego życia w przyszłości. Bardzo ważne jest, by nastolatek poczuł, że wspieramy go w jego decyzjach i wyborach oraz robimy wszystko, by odnalazł swoją drogę. Tu nie chodzi o nasze aspiracje, a o szczęśliwe życie dziecka w zgodzie z jego pasjami i mocnymi stronami.
Nie podcinaj dziecku skrzydeł i nie krytykuj go – największą miłość okażesz mu poprzez wsparcie i słuchanie jego potrzeb.
Jeśli więc Twój nastolatek stoi przed wyborem szkoły czy kierunku studiów, nie oceniaj go z własnej perspektywy, czyli tego, co Tobie wydaje się, że byłoby dla niego lepsze. W zamian za to podrzuć mu narzędzia, które będą pomocne w wyborze. Jedną z możliwości jest wspomniany test Ignition, który pomaga budować pewność siebie i lepiej zrozumieć to, jacy jesteśmy. To pomocne narzędzie nawigacyjne, które wskaże nastolatkowi kierunek i uchroni go przed ewentualnymi błędami. Pomyśl sobie, jak wiele osób wybrało drogę zawodową ze względu na presję rodziców, ile z nich jest nieszczęśliwych i nie ma w sobie odwagi, by coś zmienić w życiu. Dlatego warto myśleć o przyszłości dziecka w kontekście jego przyszłego szczęścia i pomóc mu jak najlepiej poznać siebie, póki jeszcze ten młody człowiek nie dokonał ważnych życiowych wyborów.
Pamiętaj, że coaching dla rodziców, coaching rodzinny lub coaching dla młodzieży to narzędzia, które pomogą całej waszej rodzinie, nie tylko poszczególnym osobom.