
ZOBACZ
KONTAKT
tel. 501 023 195
Staffa 8 m 81, Warszawa 01-891
Martwi Cię, że Twoje dorastające dziecko nie ma żadnych pasji? Zastanawiasz się, jak mu pomóc, ale ciągle zderzasz się ze ścianą? A może problemem są Twoje aspiracje? Sprawdź, co możesz zrobić, by nastolatek poczuł, że wspierasz go w jego wyborach i mógł odnaleźć swoją drogę.
Dzieci od najmłodszych lat wykazują zainteresowanie przeróżnymi dziedzinami. Do pewnego etapu nie dziwi nas, że jednego dnia chcą być sportowcem, naukowcem czy pilotem, a innego – na przykład youtuberem. Jednak wraz z dorastaniem dzieci czasem zauważamy, że ich pasje zaczynają się kurczyć, a w miejscu wcześniejszej puli planów i marzeń pojawia się coraz więcej telefonu i komputera. Będąc świadomym rodzicem, bardzo ważne jest, by być blisko dziecka i jak najczęściej rozmawiać o tym, jak wygląda jego prawdziwy świat. Zastanów się, czy wiesz, czemu poświęca czas w Internecie, czy może po prostu z góry zakładasz, że jeśli siedzi przed ekranem monitora, to nie ma żadnej pasji. Czasy się zmieniły i to, co kiedyś rozwijaliśmy na zajęciach pozalekcyjnych, kołach zainteresowań lub prenumerując czasopisma, dziś można znaleźć właśnie z Internecie.
Zawsze powtarzam, by nie podchodzić do wychowania, kierując się perspektywą dorosłego. Nie wydawaj osądów, a spróbuj nawiązać relację opartą na otwartej komunikacji i zaufaniu.
Jasne, nie zawsze jest to łatwe i każdemu zdarza się wybuchnąć z bezsilności. Staraj się jednak regularnie rozmawiać, by jak najlepiej poznać zmieniającą się intensywnie pespektywę nastolatka. Spróbuj wejść do świata swojego dorastającego dziecka i pozwól mu być przewodnikiem po tym, co go aktualnie interesuje.
Być może jest tak, że nastolatek ma swoje zainteresowania, ale nie chce się nimi dzielić. Jeśli jednak zauważasz coraz więcej czerwonych flag lub intuicja mówi Ci, że Twój syn czy córka naprawdę niczym się nie interesuje w wolnym czasie, warto rozważyć poniższe scenariusze.
Zastanów się, w jaki sposób spędzasz swój czas wolny. Co robisz po pracy? Czy masz swoje pasje? Jaki przykład dajesz swojemu dziecku? Jeśli dokładnie przeanalizujesz te sytuacje, być może zauważysz schemat i odpowiesz sobie na pytanie, skąd bierze się brak zainteresowań u dziecka. Dzieci od najmłodszych lat powielają, często nieświadomie, nasze zachowania, dlatego jeśli widzą, że Twoim głównym obowiązkiem jest praca, a po niej relaksujesz się, spędzając czas przed telewizorem lub w telefonie, jego motywacja do odkrywania własnych pasji może być mniejsza.
Kolejnym pytaniem, które warto sobie zadać, jest częstotliwość pozytywnych komunikatów, które kierujesz w stronę swojego dziecka. Jak często mówisz mu, że je kochasz? Czy powtarzasz, że zasługuje na wszystko co najlepsze i jest wyjątkowe? Czy jego plany dotyczące przyszłości są przez Ciebie przyjmowane z radością, czy być może zdarza Ci się – nieświadomie – podcinać mu skrzydła? Słowa mają ogromną moc. Więcej pisałam o tym tutaj. Na bazie takich komunikatów dziecko kształtuje swoją osobowość i pewność siebie. Jeśli więc zdarzyło Ci się podważać jego wybory i mówić, co byłoby lepsze, nie dziw się, że dziecko nie sięga śmiało po swoje. Bardzo ważne jest, by nastolatek poczuł, że wspieramy go w jego decyzjach i wyborach oraz robimy wszystko, by odnalazł swoją drogę.
Jeśli Ty pokazujesz mu świat emocji, mówisz, co czujesz i jakie są Twoje potrzeby, dziecko będzie powielać te zachowania. Nastolatek, którego uczucia i potrzeby spychane są na dalszy plan, dostaje komunikat: moje emocje nie są ważne. Z tego powodu coraz bardziej zamyka się w sobie, kreuje swoją alternatywną rzeczywistość i szuka innych sposobów na odnalezienie się w świecie. Być może ma fascynujące hobby, ale uważa, że nie może o nim z Tobą porozmawiać i ucieka w internetowe znajomości, ponieważ to właśnie tam znajduje akceptację. Dlatego bardzo ważne jest, by traktować dziecko po partnersku i wprowadzić komunikację na nowy tor. Jeśli pokażesz mu co czujesz, wejdziesz na poziom emocji, a nie tylko będziesz traktować je jako dziecko, z którym nie wypada o wszystkim rozmawiać, nastolatek odpłaci się tym samym.
Czasem wystarczy naprawdę niewiele, by zaszczepić w dziecku nową pasję. Pamiętaj, że rola rodzica jest tu niesamowicie ważna, nawet jeśli wydaje Ci się, że głową muru nie przebijesz. Bywa, że rodzice chcą zarazić dziecko własnym hobby z dawnych lat lub niespełnionym marzeniem. Tu nie chodzi jednak o nasze aspiracje, a o szczęśliwe życie dziecka w zgodzie z jego pasjami. Ważne jest, by nie wywierać presji. Jeśli Twój syn lub córka poczuje, że wymyślony przez Ciebie scenariusz dotyczący potencjalnego hobby jest dla Ciebie bardzo ważny, może zdecydować się zrobić to dla Ciebie, nie dla siebie. Dzieci bardzo dobrze czytają emocje, nawet jeśli wydaje Ci się, że jest inaczej. Ci, którzy zarażają nas swoją pasją, dzielą się z nami swoimi emocjami, dlatego jeśli będziesz robić coś na siłę, szybko wyjdzie to na jaw i nie osiągniesz zamierzonego celu.
Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, które mogą pomóc odnaleźć dziecku pasję oraz wzmocnić waszą relację. Metoda małych kroków może naprawdę zdziałać cuda.
Wykorzystaj moment, gdy robicie wspólnie codzienną czynność, na przykład przy posiłku. Wspomnij, że masz wolny weekend i chcesz zrobić coś wspólnie. Powiedz, że zdajesz się na pomysł dziecka i masz dla niego tyle czasu, ile będzie potrzeba. Możecie wspólnie zapisać pomysły i realizować je co jakiś czas. Dzięki temu pokażesz, że liczysz się z jego zdaniem i dasz mu pole do wykazania się kreatywnością.
Kto powiedział, że dzień dziecka świętują tylko małe dzieci? Pokaż nastolatkowi, że Ty też czujesz się dzieckiem i ten specjalny dzień chcesz celebrować w specjalny sposób. Zapytaj, co najlepiej wspomina z dzieciństwa i zróbcie to razem 1 czerwca! Wspólny czas spędzony w niestandardowy sposób jest o wiele bardziej wartościowy niż drogie prezenty – warto budować tę świadomość w dziecku od najmłodszych lat.
Martwisz się, że Twój syn niczym się nie interesuje, albo że Twoja córka nie ma pasji… Ale czy kiedykolwiek rozmawiałaś z nastolatkiem na temat jego idoli? Spróbuj, a być może zobaczysz, że wejście do jego świata jest łatwiejsze, niż do tej pory myślałaś.
Jako świadomi rodzice musimy też pamiętać, by dać dziecku odpowiednie narzędzie, które będą je wspierać. Bierny nastolatek może potrzebować odpowiedniego nakierowania, by zrozumieć lepiej siebie. Jedną z możliwości, którą proponuję rodzicom, jest test Ignition, który pomaga budować pewność siebie i odnaleźć swój potencjał. To narzędzie, które działa bez względu na wiek, o czym przekonało się wielu moich klientów. O tym, co zyskują rodziny, które decydują się na konsultację, podczas której omawiamy wspólnie wyniki testu, pisałam ostatnio tutaj.