ZOBACZ
KONTAKT
tel. 501 023 195
Staffa 8 m 81, Warszawa 01-891
Agresja dziecięca to zjawisko, które może wywoływać niepokój i zaniepokojenie u rodziców. Zrozumienie przyczyn i charakteru agresji jest kluczowe dla skutecznej interwencji oraz zapewnienia odpowiedniego wsparcia dziecku. Rolą rodziców jest nauka dzieci takiego rozładowywania i kontroli emocji, by te nie przeradzały się w agresję. Jak postępować z tym zjawiskiem, by skutecznie pomóc dziecku? Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, by agresja u dzieci nie spędzała Ci snu z powiek.
Pamiętaj, że dziecko, które robi coś wbrew Tobie nie oznacza, że robi Ci na złość. Po prostu jego układ nerwowy jest jeszcze na tyle niedojrzały, że w ten sposób często nabiera dystansu do konkretnych zachowań i uczy się mniej emocjonalnie reagować na sytuacje, które je zdenerwowały. U dziecka procesy pobudzania są bardzo szybkie, dlatego o wiele szybciej przychodzi złość i agresja niż etap zapanowania nad nią. Dopiero około 8. roku życia można zauważyć widoczny rozwój kompetencji komunikacyjnych. Co to oznacza? W swoich procesach myślowych dzieci są w stanie zauważyć stanowisko drugiej osoby, nabierają empatii i zaczynają rozróżniać to, co myślą same, od tego, co myślą inni.
Jako świadomy rodzic zapewne wiesz, że wypracowanie relacji z dzieckiem opartej na wzajemnym szacunku, szczerości i otwartości to klucz do sukcesu wielu kwestii, które sprawiają nam trudności wychowawcze. Agresja dziecięca pojawia się na różnych etapach życia i często związana jest z etapem buntów, które pewnie doskonale znasz. Poświęcając dziecku uwagę, sprawiając, że czuje się widziane i słyszane, możemy jednak sprawić, że zacznie lepiej radzić sobie z emocjami i reagować na potencjalne konflikty w sposób konstruktywny. Przygotowałam dla Ciebie kilka propozycji, które mogą zminimalizować agresywne zachowania.
Postaraj się, by w domu zagościł na stałe empatyczny język. Używaj słów, które odzwierciedlają uczucia, np. “wyglądasz na smutnego” lub “rozumiem, że jesteś zdenerwowany, ja na Twoim miejscu też bym się tak czuła”. To pomaga dziecku poczuć się rozumianym i kochanym. Pomagaj dziecku rozpoznawać, nazywać i radzić sobie z emocjami w zdrowy sposób – technikami relaksacyjnymi, spacerami, zabawami na świeżym powietrzu czy sportem. Bardzo ważne jest, aby pokazywać dziecku, że bez względu na wiek, mierzymy się z podobnymi emocjami i potrafimy się nimi odpowiednio zaopiekować.
Niektóre dzieci mogą mylić fantazję z rzeczywistością, szczególnie w najmłodszych latach życia. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest narażone na przemoc lub agresję w Internecie, pracuj nad upewnieniem się, że rozumie różnicę między obrazem w sieci a prawdziwym życiem. Pomocne może być również monitorowanie czasu spędzanego przed ekranem telefonu czy komputera. W ten sposób dziecko będzie miało więcej okazji do interakcji społecznych i nauki komunikacji. Postaraj się wygospodarować sobie codzienny czas na wspólne aktywności – czytanie, spacery czy rozwijanie hobby dziecka.
Pamiętaj, że nie ma uniwersalnej rady, która zadziała na każde dziecko. W tym artykule wymieniłam najczęściej pojawiające się przyczyny agresji u dzieci oraz zasugerowałam kilka rozwiązań, które mogą pomóc. Jednak tak jak każde dziecko potrzebuje, żeby jego indywidualne potrzeby były zaspokajane, tak samo każdy przypadek warto rozpatrywać jednostkowo – najlepiej bez oceniania i przez bezstronną osobę. Jeśli po lekturze stwierdzisz, że może przydać Ci się moja pomoc, zapraszam do kontaktu.