ZOBACZ
KONTAKT
tel. 501 023 195
Staffa 8 m 81, Warszawa 01-891
Zdrada w rodzinie to temat, który wiąże się z ogromnymi emocjami dorosłych, które bardzo często odbijają się na dziecku. Gdy emocje odrobinę opadną, rodzice zazwyczaj zastanawiają się, czy mówić dzieciom o zdradzie. Warto jednak pamiętać, że dzieci instynktownie czują, jeśli w rodzinie dzieje się coś niedobrego. Wpływ zdrady na psychikę dziecka jest ogromny, bez względu na jego wiek. Rozmowa z dzieckiem jest zatem niezwykle ważna, ponieważ pomaga mu zrozumieć i uporać się z emocjami wywołanymi tą trudną sytuacją. Jak ją przeprowadzić? O czym warto pamiętać? Zapraszam do lektury artykułu, w którym przyglądam się tematowi „zdrada a dzieci”.
Każda kłótnia rodziców stanowi zagrożenie dla poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego dzieci. Bez względu na to, w jakim wieku jest dziecko i jak dużo rozumie, czuje emocje, które przejawiają rodzice. W momencie, gdy pojawia się zdrada w rodzinie, a wraz z nią całe spektrum nowych emocji, potrzeby dziecka, takie jak poczucie bezpieczeństwa, stabilność, spokój czy zaufanie do rodziców zaczynają być zaburzone. Dzieci traktują rodzinę jak jedność, dlatego w momencie, gdy dowiadują się o zdradzie lub rozstaniu przestają rozumieć, na czym polega rola rodziny. Nastoletnie dzieci zdrada dotyka szczególnie mocno, ponieważ są bardziej świadome możliwości rozbicia rodziny i utraty tego, co przez wiele lat życia brały za pewnik. Jednak bez względu na wiek, każde dziecko potrzebuje w tym czasie szczególnej uwagi oraz wsparcia, dlatego rolą świadomych rodziców jest odpowiedzialne przejście przez ten proces tak, by dzieci czuły się kochane, widziane i nie obwiniały się za rozpad rodziny.
Zanim przejdziemy do tematu rozmowy z dzieckiem na temat nowej sytuacji, zobacz co zazwyczaj pojawia się w głowie dziecka, które dowiaduje się o zdradzie rodziców. Oczywiście gama emocji i sytuacji jest dużo szersza niż jestem w stanie zawrzeć w tym tekście, niemniej jednak zostawiam Ci to, z czym spotykam się najczęściej w trakcie moich konsultacji czy coachingu rodzicielskiego.
Gdy dochodzi do zdrady, obraz rodziny zostaje zaburzony. W dziecku pojawia się nieufność i niepewność, a jednocześnie wiara w to, że wszystko wróci do normy. Dzieci, szczególnie te młodsze, zaczynają zastanawiać się, czy skoro rodzic, który do tej pory był pewny swojej miłości, dopuścił się zdrady, to czy kiedyś nie przestanie kochać również swojego dziecka. Stąd bardzo krótka droga do brania odpowiedzialności za rozpad rodziny. Dzieci, w zależności od wieku, zadają sobie pytania: „czy to dlatego, że byłem niegrzeczny”, „może to moja wina, bo przeze mnie rodzice się kłócili”, „może byłoby inaczej, gdybym spędzała z rodzicami więcej czasu”. Gdy nie dostają jednoznacznej odpowiedzi, pojawiają się w nich takie uczucia, jak: poczucie winy, strach, lęk przed odrzuceniem, wzmożona nieufność, obniżone poczucie własnej wartości, tęsknota etc.
Niewierność częściowo określa charakter rodzica. Niestety nierzadko dzieci czują, że uczestniczą po części w zdradzie, ponieważ zdradzająca strona zaczyna mieć z dzieckiem tajemnice przed drugim rodzicem. Dziecko, które słyszy: „nie mów o niczym mamie/tacie, to nasza tajemnica”, czuje nie tylko poczucie winy, ale i ogromną złość. Wbrew swojej woli uczestniczy w oszustwie i przyczynia się do tego, że jedna strona żyje w niewiedzy. Dzieci łudzą się, że jeśli nie zdradzą „sekretu”, rodzina nadal będzie jednością. Z jednej strony czują tęsknotę za rodzicem, który się oddala, a z drugiej tak bardzo chcą, żeby rodzic nadal je kochał i był blisko, że dotrzymują sekretu. Tego typu zachowania świadczą o braku dojrzałości rodzica, który świadomie angażuje dziecko w jeszcze trudniejszą sytuację niż sama zdrada.
Dzieci, które doświadczyły zdrady w rodzinie, często zaczynają traktować miłość jak iluzję. Może to mieć długotrwały wpływ na psychikę i prowadzić do trudności w nawiązywaniu bliskich relacji. Wchodząc w dorosłe życie, czasem zupełnie bezwiednie odpychają tych, którzy chcą zaoferować bliskość czy miłość. Boją się ponownej straty, kłamstw i straty zaufania. Niskie poczucie własnej wartości, problemy emocjonalne i trudności w zaufaniu innym to bardzo często pokłosie zdrad i rozwodów rodziców. Więcej na ten temat pisałam ostatnio TUTAJ.
Wielu rodziców waha się, czy powiedzieć dziecku o zdradzie. Obawiają się głównie tego, że może to mieć zbyt duży wpływ na jego psychikę. Niestety wciąż spotykam się z tym, że rodzice wyznaczają mocną hierarchię w domu, a pewne tematy owiane są tabu. Dzieci nie są traktowane jako partnerzy do szczerych rozmów, a współcześni rodzice wciąż powielają schematy wychowawcze własnych rodziców. Jednak, unikanie tematu i trzymanie go w tajemnicy może wywoływać jeszcze większe szkody. Dziecko, wbrew pozorom, jest w stanie wyczuć napięcie i zmiany w zachowaniu rodziców, co może prowadzić do braku poczucia bezpieczeństwa, dezorientacji i innych trudnych emocji, które przytoczyłam wyżej. Jak zatem przygotować się do rozmowy, która będzie sporym ciosem zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka? Polecam wziąć pod uwagę kilka punktów, które są dość uniwersalne w każdym przypadku – bez względu na wiek, sytuację czy jednostkowe cechy charakteru dziecka.
Zdrada niesie ze sobą mnóstwo trudnych emocji nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Jeśli nie czujesz się na siłach, by rozmawiać z dzieckiem o zdradzie, zastanawiasz się, co zrobić, by utrzymać zdrowe relacje w rodzinie po zdradzie lub obawiasz się reakcji dzieci na stres, który utrzymuje się w związku z zaistniałą sytuacją, pamiętaj, że nie musisz stawać na wysokości zadania samodzielnie. Jeśli potrzebujesz wsparcia w którymkolwiek z aspektów, pamiętaj, że jestem tu dla Ciebie.