ZOBACZ
KONTAKT
tel. 501 023 195
Staffa 8 m 81, Warszawa 01-891
Narcyz ma trudności z empatią i jest mało zainteresowany uczuciami i potrzebami innych osób. Skupia się na sobie i swoich potrzebach. Jego wewnętrzny świat jest najważniejszy.
Narcyz często poszukuje podziwu, uznania i uwagi od innych osób. Ludzie są mu potrzebni do zaspokajania własnych korzyści. Często ma trudności w utrzymywaniu zdrowych relacji interpersonalnych.
Narcyz ma trudności z przyjmowaniem krytyki. Często jest wrażliwy na negatywne opinie o sobie i może reagować na nie agresywnie lub wręcz przeciwnie – milczeniem. Jeśli więc kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego narcyz milczy, jest to jeden z powodów.
Jeśli poznając nową osobę – potencjalnego partnera – zauważysz u niego niektóre z tych zachowań czy cech, zatrzymaj się i nie ignoruj czerwonej flagi. Narcyz w związku to twardy orzech do zgryzienia (o czym później), więc zanim wejdziesz w taką relację, warto mieć oczy i uszy otwarte na narcystyczne zaburzenia osobowości i ich przejawy.
Osobowość narcystyczna można poznać między innymi po przeświadczeniu o własnej wyjątkowości. Gdy dodamy do niej stuprocentowe skupienie się na sobie, brak empatii i przekonanie o posiadaniu ogromnych możliwości, otrzymamy najprostszy opis narcyzmu. Jednak im dalej zagłębiamy się w temat, tym więcej różnic i stylów zachowań możemy zauważyć. Wiąże się to z różnymi rodzajami narcyzmu. Osobowość narcystyczna charakteryzuje się również wygórowanym i nadmiernym poczuciem własnej wartości. Narcyz wierzy, że jest lepszy, bardziej inteligentny i bardziej wartościowy od innych osób, a także dąży do tego, by być podziwianym przez innych. Jednak pewność siebie, którą na pierwszy rzut oka widać u osób przejawiających zachowania narcystyczne, jest często powierzchowna. W rzeczywistości to maska ochronna, pod którą skrzętnie ukrywane jest bezbronne wnętrze.
Wychodząc od tych cech ogólnych, możemy wyróżnić następujący podział:
Można byłoby powiedzieć, że to klasyczna osobowość narcystyczna, którą definiujemy sobie w głowie, słysząc słowo „narcyz”. Próżny, zarozumiały, chcący za wszelką cenę imponować wszystkim wokół. Wykazuje otwarte zachowania narcystyczne, takie jak chwalenie się własnymi osiągnięciami i brak zainteresowania innymi ludźmi. Wizerunek jest dla niego niezwykle ważny, bez względu na to, czy mówimy o wyglądzie czy dobrach, którymi się otacza. Ten narcyz w związku jest łatwiejszy do zauważenia i jednocześnie łatwiej od niego odejść.
Narcyzm ukryty jest bardziej subtelny i trudniejszy do zidentyfikowania. Takie osoby maskują swoje narcystyczne zaburzenia osobowości poprzez manipulacje i kontrolę nad partnerem. Zamiast otwarcie dyskutować o problemach w związku, narcyz ukryty może unikać konfrontacji poprzez milczenie lub unikanie rozmów na trudne tematy. Narcyzm ukryty w związku cechuje również powierzchowne zainteresowanie potrzebami partnera – w rzeczywistości osoby te bardziej skupiają się na własnych celach i pragnieniach, co często prowadzi do zaniedbywania partnera i jego potrzeb emocjonalnych.
Już samo określenie „narcyzm ukryty” świadczy o cechach, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Tego rodzaju narcyzów łączy przede wszystkim nadwrażliwość emocjonalna. Są podatni na zranienie, dlatego unikają sytuacji, w których wszelkie ich niedoskonałości mogłyby wyjść na światło dzienne. Narcyz ukryty może wykorzystywać subtelne manipulacje, takie jak wyrażanie na pozór przyjaznych komentarzy, których celem jest pożywka dla własnego ego. Dla przykładu, może pochwalić Twoje osiągnięcia, ale jednocześnie podważać ich wartość. Tego typu zachowania sprawiają, że narcyz ukryty podnosi poczucie własnej wartości kosztem innych.
Warto również zwrócić uwagę, że mimo tego, że narcyz ukryty postrzega siebie jako osobę ponadprzeciętną, lepszą od innych, to niekoniecznie będzie komentował to głośno w towarzystwie. Wspomniana nadwrażliwość emocjonalna sprawia, że narcyz obawia się, że ktoś mógłby podważyć jego wyjątkowość.
Pamiętaj, że narcyzm ukryty w związku nie jest widoczny gołym okiem, dlatego nie obwiniaj się, gdy nie dostrzeżesz tego typu zachowań od razu. Staraj się zauważać czerwone flagi, jednocześnie pamiętając o tym, że pewnych cech nie zmieni nawet wielka miłość.