ZOBACZ
KONTAKT
tel. 501 023 195
Staffa 8 m 81, Warszawa 01-891
Gdy ktoś pyta mnie, czy afirmacje dla dzieci w ogóle mają sens, odpowiadam tak: słowa przekładają się na myśli, myśli wpływają na uczucia, uczucia – na zachowania, zachowania zmieniają się w nawyki, a te kształtują całe życie. Więc tak: afirmacje dla dzieci są potężnym narzędziem, które już od najmłodszych lat kierunkuje człowieka na rozwój, trwanie w pozytywnych wibracjach i odczuwanie wdzięczności zamiast presji. Zobacz, jakie afirmacje dla dzieci warto stosować.
Jeśli w swojej rodzinie dopiero zaczynacie przygodę z afirmacjami, pozwól, że wyjaśnię Ci, na czym polega ta praktyka i jakie efekty przynosi. Afirmacje – co to takiego? Najprościej mówiąc to pozytywne stwierdzenia, wypowiadane w czasie teraźniejszym, które przekładają się na myśli i pozwalają budować zdrową relację z samym sobą.
Przykładowa afirmacja dla dzieci może brzmieć: „Jestem ważny i mam w sobie moc” albo „Rodzice mnie kochają i ja kocham siebie”. Bardzo ważne jest to, żeby nie warunkować niczym takich zdań, wypowiadać je w pierwszej osobie: „ja” i w czasie teraźniejszym. Nie można powtarzać ani sobie, ani mówić dziecku: „Będę szczęśliwy, jeśli tylko…” albo „Jestem ważna, bo dostałam dobrą ocenę”. Co bowiem stanie się, kiedy dziecko dostanie gorszą notę w szkole? Czy wtedy przestaje być ważne? Absolutnie nie! Dlatego zapamiętaj, że najskuteczniejsze afirmacje dla dzieci powinny spełniać te warunki:
Z badań wynika, że najbardziej skuteczna afirmacja dla dzieci to taka, która ma potwierdzenie w rzeczywistości. Co to znaczy? To znaczy, że powtarzanie jak mantrę: „Jestem wybitnym matematykiem”, kiedy w rzeczywistości pociecha ma predyspozycje artystyczne – nie będzie działało. Dzieci mają niesamowitą zdolność odczytywania fałszu i ściemy.
Co więcej: jeśli pozytywne afirmacje dla dzieci stoją w sprzeczności z tym, co czujemy, wywołują poczucie wewnętrznego konfliktu. Dlatego warto praktykować na przykład afirmacje szczęścia, skupiając się na tym, co sprawia nam radość. Naucz dziecko powtarzania sobie zdania: „Odczuwam szczęście i przepełnia mnie radość”, a jednocześnie przypominania sobie beztroskich chwil. Pozytywne wzmacnianie zadziała wtedy ze zdwojoną siłą! Pozwoli usunąć z ciała i głowy napięcia, a w ich miejscu zasadzić dobre, pozytywne myśli i emocje.
O afirmacjach warto pomyśleć jak o ubraniu szytym na miarę. Czujesz się w nim zdecydowanie lepiej niż w ciuchu z sieciówki, bo jest idealnie dopasowane do Ciebie. Tak samo jest z pozytywnym wzmacnianiem poprzez afirmacje. Jeśli dziecko będzie powtarzało sobie codziennie coś, co zupełnie z nim nie rezonuje, wywoła w sobie tylko uczucie rozterki wewnętrznej. Dlatego afirmacje dla dziewczynek powinny być związane z ich potrzebami. Poniżej znajdziesz przykładowy, które możesz zastosować.
Ta sama zasada obowiązuje, jeśli chodzi o afirmacje dla chłopców. Naucz swojego synka, żeby zwracał się do siebie w jak najlepszych słowach i dbał o swoje emocje. Poniżej znajdziesz kilka przykładów, którymi możesz się zainspirować.
Nie obawiaj się jednak, że nie starczy Ci pomysłów na codzienne „mantry” dla dziecka. Przygotowałam dla Ciebie listę zawierającą potężne afirmacje; link do przykładów znajdziesz na końcu artykułu.
Zwróć jednak uwagę, że w moich propozycjach na pozytywne afirmacje dla dzieci nie ma zdań, które odnoszą się do wyglądu. Nie bez powodu. Dobre afirmacje, takie, które pomagają zbudować zdrową relację ze sobą samym, nie powinny dotyczyć wyglądu (który przecież może się zmienić), ale wnętrza, duchowości, wartości, które mamy w sobie. W dzisiejszych czasach przeżywamy większą niż kiedykolwiek fiksację na punkcie wyglądu ciała czy twarzy. Wywołuje ona stres, obniżone poczucie własnej wartości i skutkuje na przykład tym, że coraz więcej dzieci (i to w coraz młodszym wieku) cierpi na zaburzenia odżywiania. Przypadki anoreksji stwierdza się już o 9-latków! Co więcej, problemy z właściwym postrzeganiem wyglądu ciała dotyczą także chłopców i to zarówno, jeśli chodzi o anoreksję, jak i bigoreksję.
Czy lista afirmacji dla dzieci powinna zawierać też przykłady odnoszące się do wdzięczności? Czy to na pewno zdrowe dla relacji z rodzicem? Oczywiście, że tak! Musicie tylko nauczyć się właściwego rozumienia poczucia wdzięczności. Nie chodzi bowiem o to, żeby budować w swoim dziecku poczucie niższości, gorszości i oczekiwać, że za wszystko będzie dziękowało: za dach nad głową, za ubrania, za ciepłe posiłki. Kategorycznie nie! Co innego afirmacje wdzięczności, które uwrażliwiają na docenianie chwil spędzanych razem, zauważenie, jak wiele dobra i miłości jest wokół. Przykłady afirmacji wdzięczności dla dzieci mogą być takie:
Afirmacje szczęścia i wdzięczności będzie Wam łatwiej wprowadzić w życie z pomocą dziennika wdzięczności. Dzięki niemu codzienne odnotowywanie powodów do uśmiechu szybciej wchodzi w nawyk i jest przyjemniejsze. Zajrzyj do mojego sklepu, gdzie znajdziesz dziennik wdzięczności w wersji dla dziewczynek i chłopców. Kliknij w ten link: dziennik wdzięczności.
Zasady są takie same, ale warto codzienne mantry dopasowywać do swoich potrzeb. Dorosłe dzieci mogą praktykować takie afirmacje, przykłady:
Powtarzaj sobie: „Mam wszystko czego potrzebuję”, „Jestem bezpieczna”, „Wszystko, czego pragnę przychodzi do mnie w odpowiednim momencie”, „Pieniądze zdobywam łatwo i płyną do mnie z wielu źródeł”.
Pamiętaj o konsekwencji i systematyczności. Żeby ułatwić Ci codzienną praktykę przygotowałam specjalny prezent: “Pozytywne afirmacje dla dzieci lista“. Możesz pobrać mój zestaw inspirujących afirmacji, wygodnie go wydrukować i powiesić w widocznym miejscu tak, żeby jak najczęściej przypominać sobie o tym, co ważne. Pozwól sobie (i naucz tego swoje dziecko) poczuć, jak wypełnia Cię prawdziwe szczęście i poczucie wdzięczności. Trzymam za Ciebie kciuki!