ZOBACZ
KONTAKT
tel. 501 023 195
Staffa 8 m 81, Warszawa 01-891
Rozwód rodziców jest trudnym doświadczeniem dla dziecka w każdym wieku. To, jak dzieci przeżywają rozwód rodziców, w dużej mierze zależy od odpowiedzialnego podejścia dorosłych. W jaki sposób możesz pomóc dziecku w przystosowaniu się do nowej sytuacji? Jak bardzo świadome rodzicielstwo, oparte na empatii, wsparciu emocjonalnym i otwartej komunikacji, może pomóc dzieciom poczuć się bezpieczniej w tym trudnym okresie? Jeśli poszukujesz wsparcia w niełatwym temacie „dzieci a rozwód”, w tym artykule znajdziesz odpowiedzi na kilka ważnych pytań.
Dzieci po rozwodzie rodziców potrzebują szczególnej uwagi. To dla nich zupełnie nowa sytuacja, w której doznają podwójnej straty. Po pierwsze, rozpada się ich pełna rodzina, która do tej pory była symbolem bezpieczeństwa i stałości. Po drugie, tracą w pewien sposób jednego rodzica, ponieważ zazwyczaj jeden z nich wyprowadza się z rodzinnego domu. To, w jaki sposób dzieci przechodzą przez rozwód, w dużej mierze zależne jest od tego, jak przechodzą przez niego dorośli. Postaraj się nie wciągać dziecka w swoje problemy jeszcze bardziej – nie każ mu stawać po żadnej ze stron, nie utrudniaj mu kontaktów z drugim rodzicem i nie pozwól, by rozwód sprawił, że dziecko będzie musiało walczyć o waszą uwagę. Sytuacja, przez którą przechodzicie jako rodzina i tak jest już dla wszystkich wystarczająco trudna, więc nie dokładajcie sobie i dziecku dodatkowych obciążeń.
Spójrz, jakie emocje i zachowania najczęściej towarzyszą dzieciom, które przechodzą przez rozwód rodziców. Pamiętaj jednak, że będąc świadomym rodzicem, którego dziecko jest słyszane i widziane, możesz wpłynąć na wiele jego reakcji, szczególnie tych długotrwałych.
Rozstanie rodziców najbardziej przeżywają dzieci między 7. a 16. rokiem życia. Nastoletnie dzieci rozwód dotyka szczególnie mocno, ponieważ są bardziej świadome rozbicia rodziny i utraty tego, co przez wiele lat życia brały za pewnik. Dziecko w wieku nastoletnim pragnie podkreślać swoje miejsce w świecie, dlatego w sytuacji rozwodu bardzo często pojawia się w nim gniew, nienawiść oraz manipulacja rodzicami. Nastolatek mierzący się z wyzwaniami buntu młodzieńczego, który dostaje dodatkowy cios od rodziców często popada w wewnętrzny konflikt. Brak kontroli emocji i niestabilność w połączeniu z wiarą w ideały sprawiają, że przeplata się w nim miłość z nienawiścią. Z jednej strony uważa rodziców za egoistów, którzy skupieni są tylko na swoich potrzebach, a z drugiej widzi ich bezradność i dezorganizację życia. Ten mix emocji i obserwacji może przejawiać się w agresji, złości, ale też w izolowaniu się i obojętności.
Dziecko, które nie otrzymuje wystarczająco dużo uwagi i wsparcia często zaczyna szukać docenienia i „normalności” poza domem. Problemy wynikające z nowej sytuacji sprawiają, że niektórzy zaniedbują obowiązki szkolne, inni uciekają z domu, a jeszcze inni zaczynają eksperymentować z zupełnie nowymi doświadczeniami (m.in. z używkami). Już same problemy wieku dorastania dzisiejszych nastolatków (wzięłam je na warsztat TUTAJ) są czasem tak przytłaczające, że każde dodatkowe emocjonalne wyzwanie sprawia, że czują się zagubieni. Z moich dotychczasowych obserwacji i pracy z osobami, które doświadczyły rozwodu rodziców w młodym wieku, wynika, że dzieci często obwiniają się za rozpad rodziny. Sporo dzieci z niepełnych rodzin w jakimś stopniu czuje się odpowiedzialnych za rozwód. Bywa i tak, że urywają kontakt z jednym z rodziców, ponieważ próbują odnaleźć własną sprawiedliwość.
Jak widzisz, sporo jest tutaj kwestii związanych z emocjami, a to i tak jedynie garstka przykładów, które powtarzają się najczęściej. Kluczem do przejścia przez ten proces jest szczerość i otwartość na emocje. Bez względu na to, w jakim wieku jest Twoje dziecko, warto zachęcać je do wyrażania swoich uczuć dotyczących tej nowej dla wszystkich sytuacji. Ich nazwanie sprawia, że łatwiej sobie z nimi poradzić, dlatego spróbuj zacząć od siebie i podziel się z dzieckiem tym, co czujesz. Przykład zawsze idzie z góry, więc jeśli dziecko zobaczy, że w tej nowej sytuacji może wyrzucić przed Tobą wszystkie emocje, jest szansa, że z tego skorzysta. A przecież w świadomym rodzicielstwie właśnie na tej szczerości nam zależy, prawda?
Pamiętaj, że w procesie adaptacji do nowej sytuacji dzieci potrzebują uwagi i miłości obojga rodziców. To, jak długo będzie trwał ten okres zmiany i jak silne będą później wasze relacje, zależy od Twojego zaangażowania, więc nie odpuszczaj i staraj się codziennie udowadniać dziecku, że jest dla Ciebie najważniejsze.
Zawsze powtarzam, że kluczem do budowania rodzicielstwa bliskości jest komunikacja oraz traktowanie dziecka po partnersku. Szczere nazywanie emocji od najmłodszych lat sprawia, że relacje z dzieckiem wchodzą na inny poziom. Dziecko, które czuje się słyszane, czuje się kochane i bezpieczne, a w sytuacji, gdy dochodzi do rozbicia rodziny bezpieczeństwo staje się szczególnie ważne. Zobacz, na co – poza szczerością i odpowiednią komunikacją – warto zwrócić uwagę w tej nowej, trudnej dla wszystkich sytuacji.
U dorosłych powiedzenie „czas leczy rany” jest całkiem trafne, nawet w kontekście tak trudnego tematu jakim jest rozwód. Często pojawienie się nowego partnera sprawia, że życie po jakimś czasie wraca na właściwe tory. Niestety dziecko nie zastąpi mamy lub taty nowym partnerem rodzica. Rany dziecka, które doświadczyło rozwodu rodziców, zabliźniają się dużo wolniej, nawet jeśli wypiera rozwód czy skupia się na miłości do jednego rodzica. Pamiętaj, że jeśli zauważasz u swojego dziecka długo utrzymujący się stan niepogodzenia się z sytuacją, warto sięgnąć po poradę specjalisty. Czasem nawet najbliższa relacja rodzic-dziecko w sytuacji tak trudnego doświadczenia może wymagać pomocy osoby z zewnątrz.